NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

3 najtrudniejsze pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej - czy znasz odpowiedzi?

3 najtrudniejsze pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej - czy znasz odpowiedzi?

Przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej? Zatem z pewnością słyszałeś o kreatywności rekruterów, którzy pytaniami potrafią zaskoczyć kandydatów. Poznaj trzy najtrudniejsze i najczęściej zadawane pytania wraz z przykładowymi odpowiedziami.

Rozmowa kwalifikacyjna to nieunikniony element związany z poszukiwaniem pracy. Na przeprowadzenie takiej decydują się niemal wszyscy pracodawcy. Dlaczego? Gdyż w ten sposób nie tylko mogą zweryfikować informacje zamieszczone przez kandydata w ogłoszeniu, lecz także wyrobić sobie o nim opinię.

Przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej? Z pewnością zatem poszukujesz informacji o najczęściej zadawanych przez rekruterów pytaniach. Poniżej znajdziesz trzy pytania, które – z punktu widzenia kandydatów – uchodzą za najtrudniejsze.


1) Dlaczego mamy zatrudnić właśnie ciebie?

To jedno z najpopularniejszych pytań pojawiających się podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Dlaczego rekruterzy je zadają? W ten sposób mogą sprawdzić m.in. czy kandydat wysłał dokumenty aplikacyjne po dokładnym zapoznaniu się z treścią oferty pracy. Jak poradzić sobie z takim pytaniem? Okazuje się, że jest sposób.

Jeżeli podczas rozmowy kwalifikacyjnej usłyszysz właśnie takie pytanie, to co powinieneś odpowiedzieć? Wystarczy, że odpowiednio wcześniej dokładnie zapoznasz się z ogłoszeniem. Mając treść takiego w pamięci, wystarczy, że wskażesz swoje kwalifikacje, przedstawisz doświadczenie i podkreślisz, że posiadane przez ciebie umiejętności są kluczowe dla pracy na stanowisko, o które się starasz.


2) Opowiedz coś o sobie

To jedno z najpopularniejszych pytań, które pojawia się niemal na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, najczęściej na jej początku. Jak na nie odpowiedzieć, skoro przed rekruterem leży twoje aktualne CV? Musisz pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze nie ma sensu powtarzać informacji, które zostały zawarte w dokumentach aplikacyjnych. Po drugie pod żadnym pozorem nie mów o swoim życiu prywatnym – w tej sytuacji nie ma ono żadnego znaczenia. O czym zatem powiedzieć?

Specjaliści uważają, że dobrym pomysłem może być opowiedzenie o wyborze takiego, nie innego zawodu. Dodatkowo możesz podkreślić swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe (bez wdawania się w szczegóły), wskazując, które z dotychczasowych miejsc zatrudnienia pozwoliły ci się najbardziej rozwinąć.


3) Jak jest twoja największa wada?

Zarówno z wymienianiem swoich zalet, jak i wad mamy ogromne problemy. Czy warto być szczerym i rzeczywiście wskazać jedną ze swoich największych wad? Specjaliści zajmujący się tematyką rekrutacji podkreślają, że przy tym pytaniu warto wykazać się kreatywnością i… przebiegłością. W jaki sposób?

Załóżmy, że jesteś osobą, która nie lubi pracować w grupie. Jeżeli powiesz, że masz problem z pracą w grupie, to – owszem – może to być wada, ale wiele zależy też, o jakie stanowisko się ubiegasz. Starasz się o pracę w biurze rachunkowym? Przez większość czasu będziesz pracował na indywidualnym stanowisku, a zatem wada – w tym przypadku – faktycznie będzie zaletą, która być może przekona do ciebie pracodawcę.


Przygotowanie to podstawa

Jak widzisz, na każde, nawet najtrudniejsze pytanie, jest odpowiedź. Wystarczy tylko, że odpowiednio wcześniej przygotowujesz się do czekającej cię rozmowy. Przygotowany będziesz czuł się pewniej – nie zaskoczy cię żadne pytanie. A gdy nienagannie wypadniesz na rozmowie rekrutacyjnej, będziesz miał ogromne szanse na otrzymanie posady.

A jakie pytanie usłyszane podczas dotychczas odbytych rozmów kwalifikacyjnych Ty uważasz za najtrudniejsze?

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Praca-bedzin.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

PRACA W MIASTACH
Będzin (0)
Psary (0)
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018